Zanim kupisz kociaka
Jeśli decydujesz się na zakup kota rasowego, musisz liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Płacąc niemałą kwotę oczekujesz, że zwierzę, które do Ciebie trafi będzie zdrowe, czyste, zadbane i będzie miało cudowny charakter. Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę, żeby dokonać odpowiedniego wyboru i się nie sparzyć.
Nim zdecydujesz się na kociaka, warto odwiedzić hodowcę i zobaczyć kocięta na żywo. Jeśli hodowca sam Cię do siebie zaprasza to cudownie! Skorzystaj z zaproszenia, nawet jeśli dzielą Was setki kilometrów! Zadawaj pytania, pamiętając o tym, że masz do nich prawo oraz nie ma głupich pytań! Jeśli boisz się, że o czymś zapomnisz, przed wizytą, przygotuj sobie listę pytań, które chcesz zadać hodowcy. Przygotuj się, że Ciebie również hodowca będzie pytał o różne rzeczy – to całkiem normalne, że chce dowiedzieć się jak najwięcej o ludziach, którym powierzy wyhodowane przez siebie maleństwo.
Lista przykładowych pytań, które możesz zadać hodowcy:
- jak wiele kotów hodowlanych mieszka w hodowli?
- w jakim wieku są koty?
- jak często kotki hodowlane rodzą kocięta?
- czy hodowcy hodują tylko jedną rasę kotów czy może kilka?
- czy hodowca jeździ na wystawy – zapytaj o sukcesy oraz tytuły,
Sugeruję również, aby dokładnie obejrzeć rodowód potencjalnego kociaka (można to również zrobić online) i sprawdzić czy nie powtarzają się w nich imiona przodków. W trzech pokoleniach, powinno być przynajmniej 10 różnych kotów, patrząc od rodziców kociaka – rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Jeśli zauważysz powtarzające się imiona, zapytaj hodowcę z jakiego powodu zdecydował się na inbred (rozmnażanie w bliskim pokrewieństwie).
Koniecznie sprawdź:
- czy koty mają czyste oczy, nosy i uszy,
- czy mają czyste futerko w okolicy odbytu,
- czy nie mają na futrze pchlich odchodów,
- czy nie mają powiększonych węzłów chłonnych (pomacaj kociaki pod brodą),
- w jakiej kondycji jest futro kotów (czy nie jest skołtunione, brudne, czy koty nie są ogolone),
- czy koty mają dostęp do całego (lub większości mieszkania), a może kocięta są zamknięte w jednym pomieszczeniu?
Kocięta powinny być odrobaczone oraz zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym: calicivirozie, rhinotraheitis (herpes virus) i panleukopenia. Dodatkowo mogą (ale nie muszą) być zaszczepione przeciwko chlamydiozie oraz kociej białaczce. Kociak przed opuszczeniem hodowli powinien być dwukrotnie zaszczepiony, ale szczepienie nie powinno odbywać się tuż przed przeprowadzką. Stres obniża odporność, dlatego dobrze, jeśli kociak zostanie zaszczepiony 2 tygodnie przed wydaniem nowemu właścicielowi.
Ważne są również warunki w jakich trzymane są koty. Hodowcy często trzymają kryjące kocury w wolierach, ale woliery powinny być czyste oraz odpowiednio wyposażone – półeczki, drapaki, miseczki, kuweta. Zajrzyj do misek z karmą – czy karma nie jest zaschnięta, a miski brudne. Rzuć okiem na kuwety.
Rozejrzyj się i obserwuj również dorosłe koty – czy nie są wychudzone, otępiałe, przestraszone lub wyraźnie smutne. W naszym domu, nawet koci seniorz wykazują zainteresowanie nowymi ludźmi, sytuacjami itp. – nawet jeśli większość czasu spędzają na spaniu, gdy tylko ktoś nas odwiedza, od razu się ożywiają i wychodzą ze swoich ulubionych miejscówek – przytulają się do gości, trykają im baranki i domagają się głaskania.
Jeżeli cokolwiek Cię zaniepokoi, pytaj, drąż temat i nie pozwól się zbyć. Uczciwy hodowca, chętnie odpowiada na pytania, nie irytuje się i nie denerwuje. Jeżeli mimo doskonałych warunków w jakich żyją koty i kocięta, nie udało Ci się nawiązać z hodowcą przyjaznej relacji – warto się nad tym zastanowić. Dobry hodowca będzie chciał się z Tobą zaprzyjaźnić, utrzymywać kontakt, będzie domagał się zdjęć i relacji z życia kociaka. Będzie również służył radą, pomocą i udzieli Ci wielu cennych wskazówek, dlatego cudownie będzie, jeśli nawiążecie nić porozumienia :-)